سایت تاما صفحه اول سایت تماس با ما ورود اعضاء پست الکترونیک
اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی
گروه آموزشی کامپیوتر
منوی اصلی

   خلاصــه خبـــر   

نصب پنل های خورشیدی در جاده‌های سراسر جهان از سال 2018

دانشمندان اروپایی فناوری جدید را ساخته‌اند که به وسیله‌ی آن امکان تولید انرژی از جاده‌ها فراهم می‌شود. شرکت «کولاس» بر روی ساخت پنل های خورشیدی کار می‌کند که ضمن تولید انرژی، توانایی تحمل وزن خودروهای سنگین را نیز داشته باشد.

شرکت کولاس (Colas) یکی از زیرمجموعه‌های گروه بویگو (Bouygues) در فرانسه است و در حال حاضر مشغول تولید پنل های خورشیدی قدرتمند با توانایی تحمل وزن یک تریلی 18 چرخ است. هم‌اکنون شرکت کولاس، این پنل‌ها را در برخی از جاده‌های فرانسه نصب کرده و در نظر دارد تا فناوری خود را در سال آینده به طور آزمایشی در سراسر دنیا به مرحله اجرا برساند.

آزمایش و تحقیق بر روی این فناوری از پنج سال پیش شروع شد و اکنون شرکت تولیدکننده‌ قصد دارد تا در سال 2017 محصولات خود را با ساخت 100 سایت خورشیدی آزمایش کند. مدیر بخش فناوری شرکت کولاس در این خصوص گفت:

ما در نظر داریم تا با ایجاد این فناوری، زندگی دوباره‌ای را به جاده‌ها ببخشیم. مزرعه‌های خورشیدی، زمین‌هایی را به خود اختصاص می‌دهند که از قابلیت کشاورزی برخوردارند و از سوی دیگر، استفاده از جاده‌ها برای تولید انرژی نیز آسان‌تر و بهینه‌تر می‌شود.

به گفته‌ی مسئولین این شرکت، پنل های خورشیدی از چند لایه پلاستیک بهره می‌برند که مقاومت آن را در برابر فشار تا حد زیادی بالا خواهد برد. علاوه بر آن، سیم‌کشی الکتریکی در این پنل‌ها انجام شده و لایه‌ی بیرونی سیم‌ها هم از جنس خرده‌شیشه هستند که مانع از لیز خوردن می‌شود.